טיפול בצרבת: איך להעביר צרבת במהירות?

איך להעביר צרבת במהירות

צרבת, המכונה גם ריפלוקס חומצי או פירוזיס, היא מצב שכיח המאופיין בתחושת צריבה בחזה, ממש מאחורי עצם החזה. אי נוחות זו מתעוררת לעתים קרובות לאחר אכילה ועשויה להימשך בין מספר דקות למספר שעות. זה בדרך כלל מחמיר לאחר אכילה, בערב, או כאשר שוכבים או מתכופפים. אם אתם מתמודדים עם צרבת לעיתים קרובות או מדי הפעם – המדריך הזה יעזור לכם ללמוד איך להעביר צרבת במהירות.

מה הקטע עם צרבת ולמה זה קורה?

צרבת מתרחשת כאשר חומצת הקיבה חוזרת אל הצינור המוביל מזון מהפה לקיבה (וושט). בדרך כלל, כאשר אתה בולע, רצועת שרירים סביב החלק התחתון של הוושט שלך (סוגר הוושט התחתון) נרגעת כדי לאפשר למזון ולנוזל לזרום לתוך הקיבה. ואז הוא נסגר שוב. אם הסוגר הזה נרגע בצורה לא תקינה או נחלש, חומצת הקיבה עלולה לזרום בחזרה אל הוושט שלך, ולגרום לצרבת.

החומצה מגרה את רירית הוושט, מה שמוביל לתחושת הצריבה האופיינית. בעוד שצרבת מזדמנת היא נפוצה ובדרך כלל אינה סיבה לדאגה, צרבת מתמשכת או חמורה עשויה להעיד על מצב חמור יותר המכונה מחלת ריפלוקס גסטרו-ושטי (GERD).

תסמינים של צרבת כוללים:

 • כאב שורף בחזה המופיע בדרך כלל לאחר אכילה ועלול להופיע בלילה.
 • כאב שמחמיר בעת שכיבה או התכופפות.
 • טעם מר או חומצי בפה.

שינויים באורח החיים ותרופות ללא מרשם יכולים לעתים קרובות לעזור להקל על צרבת. עם זאת, אם אתה חווה צרבת לעתים קרובות, אם היא מפריעה לחיי היומיום שלך, או אם אתה חווה תסמינים אחרים כמו קושי בבליעה, ירידה במשקל או הקאות מתמשכות, עליך לפנות לייעוץ רפואי.

מה גורם לצרבת?

צרבת נגרמת על ידי זרימה לאחור של חומצת קיבה לוושט, מצב המכונה ריפלוקס חומצי. מספר גורמים יכולים לתרום או לעורר ריפלוקס חומצי זה, מה שמוביל לתחושת הצריבה המכונה צרבת. להלן מספר סיבות נפוצות וגורמים תורמים:

 • תפקוד לקוי של סוגר הוושט התחתון (LES): ה-LES פועל כשסתום בין הוושט לקיבה. אם ה-LES אינו נסגר כראוי או נפתח לעתים קרובות מדי, חומצת הקיבה עלולה לעבור אל הוושט ולגרום לצרבת.
 • מזונות ומשקאות מסוימים: מאכלים ומשקאות מסוימים יכולים להרגיע את ה-LES או להגביר את ייצור חומצת הקיבה, כולל מאכלים חריפים, בצל, פירות הדר, מוצרים על בסיס עגבניות, שוקולד, שום, מנטה, אלכוהול ומשקאות המכילים קפאין.
 • אכילת יתר: צריכת ארוחות גדולות מגבירה את הלחץ על ה-LES, מה שהופך את הסיכוי לרפלוקס.
 • השמנת יתר: משקל גוף עודף יכול להפעיל לחץ על הבטן, לדחוף את תוכן הקיבה אל הוושט.
 • הריון: שינויים הורמונליים ולחץ פיזי של עובר גדל יכולים להוביל לריפלוקס חומצי מוגבר במהלך ההריון.
 • עישון: עישון יכול להפחית את יעילות ה-LES, להגביר את הסיכון לרפלוקס חומצי.
 • בקע היאטלי: מצב זה מתרחש כאשר החלק העליון של הקיבה וה-LES נעים מעל הסרעפת, שריר המפריד בין הבטן לחזה. בדרך כלל, הסרעפת עוזרת לשמור על חומצה בקיבה, אבל אם יש לך בקע, חומצה עלולה לעבור אל הוושט ולגרום לצרבת.
 • תרופות: תרופות מסוימות, כולל כמה תרופות אנטי דלקתיות, אספירין, מרפי שרירים מסוימים או תרופות ללחץ דם, יכולות לתרום לצרבת.
 • שכיבה לאחר אכילה: שכיבה שטוחה מוקדם מדי לאחר האכילה עלולה לגרום לחומצה לזרום חזרה לוושט, במיוחד אם אתה אוכל ממש לפני השינה.
 • מתח וחרדה: בעוד שהלחץ עצמו אינו גורם לצרבת, הוא יכול להוביל להתנהגויות המעוררות צרבת, כגון אכילת יתר, עישון או שתיית אלכוהול.

הבנת הגורמים הספציפיים לצרבת שלך יכולה לעזור לך לנקוט בצעדים כדי למנוע אותה ולדעת איך מעבירים צרבת. אם צרבת פוגשת אותך באופן תכוף או חמור, חשוב לפנות לייעוץ רפואי כדי לשלול מצבים בסיסיים ולדון באסטרטגיות ניהול יעילות.

איך להעביר צרבת במהירות?

אז איך להקל על צרבת? כדי לטפל במהירות בצרבת, אתה יכול לנסות מספר שיטות המספקות לעתים קרובות הקלה. עם זאת, חשוב לציין שאם אתה חווה צרבת לעתים קרובות, עליך להתייעץ עם ספק שירותי בריאות כדי לשלול כל מצב בסיסי. חלק מהפתרונות המוצעים בהמשך הן מעין תרופות סבתא לצרבת – נסו כמה שיותר דברים עד שתמצאו מה שעובד לכם. הנה כמה דרכים לעזור להקל על צרבת במהירות:

 1. סותרי חומצה: סותרי חומצה ללא מרשם יכולים לנטרל חומצת קיבה ולספק הקלה מהירה. הם זמינים בטבליות לעיסה, נוזלים וחניכיים. הקפד לעקוב אחר הוראות המינון על האריזה.
 2. סודה לשתייה: סודה לשתיה טבעית, סותרת חומצה (נתרן ביקרבונט) יכולה לספק הקלה מהירה. ערבבו חצי כפית לכוס מים ושתו אותה. עם זאת, השתמש בתרופה זו במשורה, מכיוון שהיא עשירה במלח ועלולה לגרום לתופעות לוואי כמו נפיחות או בחילה אם משתמשים בה יתר על המידה.
 3. ג'ינג'ר: ג'ינג'ר, הידוע ביתרונותיו במערכת העיכול, יכול לעזור להקל על צרבת. אתה יכול ללעוס חתיכה קטנה של ג'ינג'ר, לשתות תה ג'ינג'ר, או לקחת תוספי ג'ינג'ר.
 4. לעיסת מסטיק: לעיסת מסטיק מגרה את ייצור הרוק, מה שיכול לסייע בנטרול חומצה. בחר מסטיק ללא סוכר ולעס במשך 30 דקות לאחר הארוחות.
 5. הישאר זקוף: כוח הכבידה יכול לעזור לשמור על חומצת הקיבה במקומה. הימנעו משכיבה מיד לאחר האכילה והשתדלו לשמור על עמדה זקופה למשך שעה לפחות.
 6. שחרר בגדים: בגדים צמודים יכולים ללחוץ על הבטן שלך ולדחוף חומצה לתוך הוושט. שחרר את החגורה שלך או שנה למשהו נוח יותר אם אתה חווה צרבת.
 7. הימנע ממזונות "מעודדי צברת": זהה והימנע ממזונות המעוררים את הצרבת שלך. האשמים הנפוצים כוללים מאכלים חריפים, הדרים, עגבניות, שוקולד, קפאין ואלכוהול.
 8. שתו מים: שתיית מים יכולה לעזור לדלל ולשטוף את חומצת הקיבה. עם זאת, הימנעו משתייה מרובה בבת אחת, שכן הדבר עלול גם לתרום לצרבת.
 9. חלב שקדים: יש אנשים שמוצאים ששתיית כוס חלב שקדים יכולה להרגיע צרבת. התכונות האלקליות שלו יכולות לעזור לנטרל חומצת קיבה.
 10. הימנעו מעישון והפחתת מתח: עישון עלול להחמיר צרבת, לכן הימנעו מכך במידת האפשר. כמו כן, נסו להתמודד עם מתח, שיכול לעורר ריפלוקס חומצי.

אם הצרבת שלך נמשכת או חמורה, חשוב להתייעץ עם ספק שירותי בריאות, מכיוון שזה יכול להיות סימן למצב חמור יותר כמו מחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלי (GERD). בנוסף, אם אתה מוצא את עצמך מסתמך על תיקונים מהירים לעתים קרובות, עליך לפנות לייעוץ רפואי כדי לטפל בגורם הבסיסי לצרבת שלך.

טיפול בצרבת: מזונות שיכולים לסייע ולהקל על צרבת

אנו מאמנים שכדאי לנסות גישה של טיפול טבעי בצרבת – בעזרת מזונות מסוימים (אך לא רק). מזונות מסוימים יכולים לעזור להקל על צרבת על ידי נטרול חומצת קיבה, שיפור העיכול או מתן השפעה מרגיעה על הוושט. הנה כמה מזונות שעשויים לעזור עם צרבת:

 • ג'ינג'ר: ג'ינג'ר, הידוע ביתרונותיו במערכת העיכול, יכול לעזור להפחית דלקת ועשוי להקל על צרבת. שלבו אותו בארוחות שלכם או שתו תה ג'ינג'ר כדי להשיג את היתרונות שלו.
 • שיבולת שועל: שיבולת שועל, מקור נהדר לסיבים, יכולה לספוג חומצת קיבה ולהפחית תסמינים של צרבת. זו גם אפשרות מצוינת לארוחת בוקר שממלאה ופחות סביר שתגרום לרפלוקס.
 • פירות שאינם הדרים: פירות כמו בננות, תפוחים ואגסים נוטים פחות לעורר ריפלוקס ויכולים לעזור לנטרל עודף חומצה.
 • ירקות: שעועית ירוקה, ברוקולי, אספרגוס, כרובית, עלים ירוקים, תפוחי אדמה ומלפפונים דלים בשומן ובסוכר, מה שמסייע בהפחתת חומצת הקיבה.
 • בשרים רזים ופירות ים: אכילת בשר רזה כמו עוף, הודו, דגים ופירות ים יכולה להפחית את תסמיני הצרבת בהשוואה לאכילת בשר שומני או מטוגן.
 • חלבוני ביצה: הם אופציה טובה מכיוון שהם דלים בשומן ויכולים להפחית תסמיני ריפלוקס חומצי. הימנע מהחלמונים, אשר נוטים יותר לגרום לתסמינים.
 • שומנים בריאים: מקורות לשומנים בריאים כמו אבוקדו, אגוזים וזרעים יכולים להיות בחירות טובות אך יש לצרוך אותם במתינות, מכיוון שמזונות עתירי שומן יכולים לעורר צרבת.
 • דגנים מלאים: מזונות כמו אורז חום, שיבולת שועל ולחם מדגנים מלאים יכולים לעזור להפחית צרבת על ידי ספיגת חומצת קיבה ומתן סיבים.
 • חלב שקדים: יש אנשים שמוצאים הקלה בחלב שקדים, שיכול לנטרל חומצת קיבה בשל תכונותיו האלקליות.
 • תה צמחים: קמומיל, שוש, בוקיצה חלקלקה ומרשמלו עשויים להרגיע את מערכת העיכול ולהקל על צרבת.
 • מים: שמירה על לחות יכולה לעזור לדלל ולנקות חומצת קיבה מהוושט.

בעוד שמזונות אלו עשויים לסייע בהקלה על צרבת, התגובות האישיות עשויות להשתנות. חשוב לשים לב לגוף שלך ולאופן שבו הוא מגיב למזונות שונים. ניהול יומן מזון יכול לעזור לזהות את הטריגרים שלך ולהנחות את הבחירות התזונתיות שלך. אם צרבת היא בעיה שכיחה, התייעץ עם ספק שירותי בריאות לקבלת ייעוץ אישי ואפשרויות טיפול.

עוד מאמרים מהבלוג שלנו

מתכונים אחרונים מהאתר:

מאמרים נוספים

אם אתם רוצים להכין כנאפה ביתית ורוצים לדעת איזה גבינה הכי מומלצת להכנת כנאפה – הגעתם למקום הנכון! לכנאפה ביתית איכותית, מומלץ להשתמש...
אולי שמעתם על זרעי צ'יה – אותם זרעים קטנים המפוצצים ביתרונות בריאותיים. אז איך אוכלים זרעי צ'יה, כיצד לשלב אותם במאכלים יומיומיים, יתרונות...
במדריך הבא נספק לכם מידע בסיסי (וגם קצת מעבר) לגבי הדברים החשובים שצריך לדעת על הכנת קדרות בשר – איזה בשר לבחור, כמה...
קמח ללא גלוטן הוא קמח המופק ממקורות מזון שאינם מכילים את החלבון גלוטן. גלוטן נמצא באופן טבעי בדגנים מסוימים כמו חיטה, שעורה, שיפון...
אם אתם כאן כי אתם רוצים להכין סביצ'ה (Ceviche) ולא סגורים איזה דג הכי מתאים לסביצ'ה – אנחנו כאן כדי לעזור ולעשות לכם...
כמות הקלוריות בתפוח תלויה בגודל הפרי ובזן שלו, אבל בממוצע ניתן להעריך את הערכים הבאים: תפוח קטן (בערך 100 גרם): 50-60 קלוריות תפוח...
דילוג לתוכן