המדריך האולטימטיבי לעישון בשר: טכניקות, בחירת בשר ובחירת מעשנה

מדריך עישון בשר

מחפשים מדריך עישון בשר למתחילים? הגעתם למקום הנכון.

קודם כל – מה זה עישון בשר?

עישון בשר הוא טכניקת בישול מסורתית הכוללת חשיפת בשר לעשן, הנוצר בדרך כלל משריפת עצים, פחם או חומרים אחרים, לאורך תקופה ממושכת.

תהליך נמוך ואיטי זה לא רק מבשל את הבשר אלא גם מעניק טעם וארומה מעושן ייחודיים שלא ניתן להשיג באמצעות שיטות בישול אחרות. עישון משמש לעתים קרובות לשימור וריכוך נתחי בשר קשים יותר על ידי פירוק רקמות החיבור שלהם לאורך זמן.

בשר מעושן

בשר מעושן

איך עישון בשר שונה מטכניקות בישול אחרות?

 • טמפרטורה וזמן בישול: עישון בשר כרוך בדרך כלל בבישול בטמפרטורות נמוכות, הנעות בין 200°F ל-275°F (93°C עד 135°C), במשך מספר שעות או אפילו ימים. זאת בניגוד לשיטות אחרות כמו צלייה, אפייה או טיגון, המשתמשות בטמפרטורות גבוהות יותר ובזמני בישול קצרים יותר.
 • טעם: תהליך העישון מעניק לבשר טעם מעושן ייחודי, שאינו ניתן להשגה באמצעות טכניקות בישול אחרות. גם בחירת העץ או חומרי עישון אחרים משחקת תפקיד משמעותי בפרופיל הטעמים הסופי של הבשר המעושן.
 • מרקם: שיטת הבישול הנמוכה והאיטית המשמשת בעישון עוזרת לרכך נתחי בשר קשים על ידי פירוק הדרגתי של רקמות החיבור שלהם, וכתוצאה מכך תוצר סופי רך ולח. זה מועיל במיוחד לנתחים כמו חזה, כתף חזיר או צלעות בקר, שעלולות להפוך לקשוחות ולעיסות בעת בישול בשיטות בחום גבוה.
 • שימור: שורשי הטכניקה של בשר מעושן היא בשימור מזון. השילוב של חום נמוך, עשן וזמן בישול ממושך עוזר להסיר לחות מהבשר, מעכב צמיחת חיידקים ומאריך את חיי המדף שלו. היבט זה של עישון פחות רלוונטי בעידן המודרני, שכן רוב האנשים מעשנים בשר בעיקר בגלל טעמו ומרקם ולא שימור.
 • מראה: לבשר מעושן יש לרוב מראה חיצוני כהה ומקורמל וטבעת עשן ורדרדה ממש מתחת לפני השטח, שנוצרת כאשר החנקן הדו-חמצני של העשן מגיב עם המיוגלובין של הבשר. היבט ויזואלי זה מייחד בשר מעושן מבשר שבושל בשיטות אחרות.

לסיכום החלק הזה, עישון בשר הוא טכניקת בישול ייחודית השונה משיטות אחרות בטמפרטורה, זמן בישול, טעם, מרקם ומראה.

הוא מעניק טעם מעושן מובהק ומרכך את הבשר תוך יצירת מראה אופייני שאין לטעות בו ומבוקש מאוד בקרב חובבי ברביקיו.

בשר מתאים לעישון: אילו נתחי בשר מתאימים לעישון?

אז למרות שאנחנו מדברים על "בשר" – אין הכוונה רק לבשר בקר. למעשה אפשר לעשן סוגים רבים של בשר, עוף, דגים וגם ירקות.

במידה ואינכם שומרים כשרות – ניתן "להתפרע" עוד יותר עם מבחר הנתחים שאפשר לעשן.

 1. בשר בקר: חזה, אסאדו, צלעות בקר וצלי צ'אך הם נתחים פופולריים לעישון בשל טעמם העשיר והמשוייש.
 2. בשר חזיר: כתף חזיר, צלעות חזיר ובטן חזיר אידיאליים לעישון, שכן תכולת השומן שומרת על הבשר לח ונימוח במהלך תהליך הבישול האיטי.
 3. עופות: עוף שלם, הודו וברווז מתאימים לעישון. מלחים את העופות לפני העישון כדי לשפר את הטעם והלחות.
 4. דגים: דגים שמנים כמו סלמון, פורל ומקרל מחזיקים מעמד היטב לעישון, מכיוון שהשומנים הטבעיים שלהם שומרים על לחות הבשר.
 5. בשרי ציד: בשר צבי, חזיר בר ובשר ציד אחרים יכולים להפיק תועלת מתהליך העישון, מכיוון שהוא מעניק טעם עשיר ומורכב המשלים את טעמם הטבעי.

בשר מעושן

טכניקות וטיפים לעישון בשר כמו מקצוען

 • נמוך ואיטי (Low and Slow): המפתח לעישון בשר מוצלח הוא בישול בטמפרטורות נמוכות לתקופה ממושכת. תהליך הבישול האיטי הזה מאפשר לרקמת החיבור בבשר להתפרק, וכתוצאה מכך בשר מעושן רך, עסיסי ובעל טעם.
 • שימוש במחבת מים: הנחת מחבת מים במעשנה שלך עוזרת לשמור על רמות לחות וטמפרטורה עקביות, ומונעת מהבשר להתייבש.
 • בחר את העץ הנכון: סוגי עץ שונים מעניקים טעמים מובהקים לבשר המעושן. כמה אפשרויות פופולריות כוללות היקורי, מסקיט, תפוח, דובדבן ואלון. נסה למצוא את הבשר המשלים בצורה הטובה ביותר את הבשר שאתה מעשן.
 • שמירה על טמפרטורה עקבית: טמפרטורה עקבית חיונית לעישון בשר. השקיעו במדחום אמין למעקב אחר הטמפרטורה לאורך כל תהליך הבישול.
 •  לחמם את המעשנה מראש: חימום מראש של המעשנה מבטיח טמפרטורת בישול עקבית מההתחלה.
 • צמצמו למינימום את פתיחת המעשנה: התנגדו לדחף לפתוח את המעשנת לעתים קרובות, מכיוון שזה עלול לגרום לתנודות בטמפרטורה ולהאריך את זמן הבישול.

בחירת מעשנה – איך לבחור מעשנת בשר?

קודם כל – כדאי להבהיר משהו קטן: יותר נכון לומר מעשנה, ולא מעשנת. מעשנת היא פעולה – אשה שמעשנת. מעשנה זהו הכלי, בדומה למנגל או תנור, שאיתו ניתן לעשן בשר.

בניגוד לדברים אחרים – מעשנה לא חייבת להיות משהו מקצועי שקונים מחנות. חובבי בשר אדוקים רבים מכינים את המעשנה שלהם בעצמם – לפי הצרכים האישיים שלהם. זה לא משהו שמומלץ לבצע לבד אם אין לכם ידע ונסיון בתחום – אז זה בהחלט אפשרי.

סוגי מעשות:

 1. מעשני פחם: מעשנות פחם מספקות טעם מעושן אותנטי וניתן למצוא אותן בגדלים וסגנונות שונים, כולל מעשנות כדורים, מעשנות חבית ועוד. הם דורשים יותר תשומת לב ומיומנות אבל מציעים תוצאות מצוינות.
 2. מעשנות חשמליות: מעשנות חשמליות קלות לשימוש ושומרות על טמפרטורה עקבית, מה שהופך אותן לטובות למעשני בשר מתחילים. עם זאת, הן לא מספקות בדיוק את אותו עומק של טעם מעושן כמו מעשני פחם או עצים.
 3. מעשנות גז: מעשנות גז, כמו מעשנות פרופאן, מציעות בקרת טמפרטורה עקבית וקלים לשימוש. הן אופציה טובה למי שרוצה חווית עישון נוחה יותר מבלי לוותר על הטעם.
 4. מעשנות דמויות גריל: מעשנות אלו מזכירות במבנה גריל גז עם מיכל שניתן לפתוח ולסגור. מעשנות אלה מתבססות על כדורי עץ לדלק ומספקות בקרת טמפרטורה מעולה וטעם מעושן. לעתים קרובות יש להם פקדים דיגיטליים, מה שהופך אותם לידידותיים ורב-תכליתיים.

בבחירת מעשנת, קחו בחשבון גורמים כמו תקציב, מקום פנוי, רמת נוחות רצויה וסוג הטעם שאתם רוצים להשיג.

נתחי בשר מעושנים ברמת עשייה גבוהה

נתחי בשר מעושנים ברמת עשייה גבוהה

טיפים נוספים לעישון בשר

 • המלחה והשרה: שפר את הטעם והלחות של הבשר שלך על ידי המלחה או השרה לפני העישון.
 • ראבים ורטבים: מריחת ראבים Rubb) או רטבים יבשים על הבשר שלך יכולה להוסיף עומק טעם וליצור קרום טעים.
 • הנחת הבשר: הניחו לבשר המעושן לנוח לפחות 15 דקות לאחר הבישול כדי לפזר מחדש את המיצים ולשמור על רכות.

על ידי שליטה בטכניקות אלו, בחירת הבשר הנכון ובחירת המעשנה הטובה ביותר עבורך – אתה בדרך להיות מעשן בשר ברמה גבוהה!

עוד כמה טיפים, לסיום

הבנת טבעות עשן
טבעת עשן היא פס ורדרד-אדום שנוצר ליד פני השטח של בשר מעושן, בדרך כלל בשעות הראשונות של הבישול. תגובה זו מתרחשת כאשר דו תחמוצת החנקן מהעשן משתלב עם הלחות הטבעית בבשר. בעוד שטבעת עשן מושכת חזותית ולעיתים קרובות קשורה לבשר מעושן היטב, היא לא בהכרח מעידה על טעם או רוך.

ניסוי עם שילובי טעמים
אל תפחד לערבב ולהתאים סוגי עצים שונים, שפשופים ותמלחות כדי ליצור פרופילי טעם ייחודיים. ניסוי עם שילובים שונים יכול להוביל לטעמים חדשים ומלהיבים ולמנות ייחודיות.

ניהול העשן
זרימת אוויר טובה חיונית לעישון נכון. ודא שפתחי האוורור של המעשן שלך פתוחים ומתפקדים כהלכה כדי לאפשר לעשן להסתובב באופן שווה סביב הבשר. יותר מדי עשן יכול להוביל לטעם מר, משתלט, בעוד שמעט מדי עשן עלול שלא להעניק מספיק טעם. יצירת האיזון הנכונה היא קריטית.

עישון ירקות וגבינות
כפי שהזכרנו בהתחלה, בשר הוא ממש לא המזון היחיד שניתן לעשן. ירקות כמו פלפלים, פטריות ועגבניות יכולים להפיק תועלת מתהליך העישון, כמו גם גבינות כמו צ'דר, גאודה ומוצרלה. עישון מזונות אלה יכול להוסיף עומק טעם ייחודי למנות שלך.

בטיחות עישון בשר
בטיחות מזון חיונית בעת עישון בשר.

השתמשו במדחום לבשר כדי לוודא שהטמפרטורה הפנימית של הבשר תגיע לרמה בטוחה לפני הצריכה. לדוגמה, עופות צריכים להגיע לטמפרטורה פנימית של 165°F (74°C), בעוד שבשר חזיר ובשר בקר צריכים להגיע לפחות ל-145°F (63°C).

תרגול מביא לשלמות
כמו בכל שיטת בישול, תרגול חיוני בחידוד כישורי עישון הבשר שלך. אל תתייאש אם הניסיונות הראשונים שלך אינם מושלמים; המשיכו להתנסות, ללמוד ולהתאים את הטכניקות שלכם.

על ידי ביצוע המדריך המקיף הזה, תהיו מצוידים היטב להרשים את המשפחה והחברים עם בשרים מעושנים מענגים, עדינים וטעימים.

עישון שמח!

עוד מאמרים מהבלוג שלנו

מתכונים אחרונים מהאתר:

מאמרים נוספים

אם אתם רוצים להכין כנאפה ביתית ורוצים לדעת איזה גבינה הכי מומלצת להכנת כנאפה – הגעתם למקום הנכון! לכנאפה ביתית איכותית, מומלץ להשתמש...
אולי שמעתם על זרעי צ'יה – אותם זרעים קטנים המפוצצים ביתרונות בריאותיים. אז איך אוכלים זרעי צ'יה, כיצד לשלב אותם במאכלים יומיומיים, יתרונות...
במדריך הבא נספק לכם מידע בסיסי (וגם קצת מעבר) לגבי הדברים החשובים שצריך לדעת על הכנת קדרות בשר – איזה בשר לבחור, כמה...
קמח ללא גלוטן הוא קמח המופק ממקורות מזון שאינם מכילים את החלבון גלוטן. גלוטן נמצא באופן טבעי בדגנים מסוימים כמו חיטה, שעורה, שיפון...
אם אתם כאן כי אתם רוצים להכין סביצ'ה (Ceviche) ולא סגורים איזה דג הכי מתאים לסביצ'ה – אנחנו כאן כדי לעזור ולעשות לכם...
כמות הקלוריות בתפוח תלויה בגודל הפרי ובזן שלו, אבל בממוצע ניתן להעריך את הערכים הבאים: תפוח קטן (בערך 100 גרם): 50-60 קלוריות תפוח...
דילוג לתוכן